mobil menu
ara ara
klima bakım servisi

Aradığınız İstanbul da güvenebileceğiniz bir klima teknik servisi ise, artık aramayı bırakın buldunuz. Neden mi biz? Sektörde yılların tecrübes...

Klima Gaz Dolumu Nasıl Yapılır?

tarih icon02.03.2016       tarih icon(6393)
Klima Gaz Dolumu Nasıl Yapılır? Klima gazların dolum işlemlerinin zamanında ve yetkili kişilerce yapılması, klimanın ömrü ve soğutma performansı açısından çok önemlidir. Firmamız tüm marka klimalar için klima gaz dolumu yapabilmektedir. Klima gazı dolum fiyatlarına buradan bakabilirsiniz.
Klima gazı dolum işlerini şöyle sıralaya biliriz.
1- Öncelikle gaz vereceğiniz sistemin hangi gaz ile çalıştığını bilmelisiniz. (R22-R407C-R410A-R404-R134)

2- Sistemde kullanılan gaza göre manometre ve manifolt takımı edinmelisiniz. Her gazın kendine has buharlaşma ve yoğuşma basınçları vardır. Bunu scale eden manometre üzerinde çizgiler bulunmaktadır. Kesinlikle gazın özelliklerine göre çalışmalısınız. Beklenmedik olaylar ile karşılaşmamak için yapılırken bir kez görmenizi öneririm. Örnek: Freon R22 gazının yaklaşık 58 psi da buharlaşma sıcaklığı 0C iken ( bu genelde split klimaların çalışma basıncıdır) R410A da ise 102 psi yaklaşık değeridir. Hele bir de yüksek basınç ölçecek olursanız işler değişir ve karşınıza büyük basınçlar çıkar. Bu da 45 C kondanzasyon da çalışan bir R410 lı sistem için 375 psi (27.5 Bar) demektir. Aman dikkat! Ayrıca bu sistemlerde servis portu da değişik olur. Genelde 1/4" tir ama R410A da 5/16" dır.

3-Sistemin gazını biliyoruz, manometre ve manifold takımızın hazır ise size bir adette vakum cihazı gerekmekte. Sistem gaz ile şarj edilmeden önce kesinlikle vakum edilmelidir. Vakum işlemi sistemde bulunan diğer gazları (oksijen, azot, nem v.s.) dışarı atmak için yapılır. Eğer bu gazları sistemden atmadan şarj yaparsanız sisteminiz düzgün soğutmayacak ya da anlamsız tepkimede bulunacaktır. Eğer sistemden gaz kaçmış ve içine de hava sızmış ise bu sistemlerde POE (polyolester) yağ kullanan tüm cihazların yağlarının da değişimi şarttır. Bu tarz yağlar nem barındırdığından sisteminizi ne kadar vakum ederseniz edin nemi alamazsınız ve yağ kimyası değişir. Yağlama denen hiçbir şey kalmaz kompresör zarar görür.

4-Gazımızı kontrol ettik, takımlarımız uygun şekilde hazır ve vakuma başladık. Bir sistemin vakum süresi sistemin büyüklüğü ve vakum cihazının vakum hacmi ile orantılıdır. Dolayısı ile vakumun süresi denen bir durum yoktur. Bu süre manometre ile değil, vakum gage ile tespit edilir. Tam vakum hiçbir zaman mümkün değildir. Ancak ideal vakum mümkündür. Bunun için ise vakum gage üzerinde bulunan sıfır noktası size 0 atmosferik basıncı verir (Uzay boşluğu), ki bu noktaya en yakın ulaştığınız nokta vakumun en idealidir. Ancak sisteminizi uzun süre bu durumda ise size derin vakum işlemini öneririm. Bu da sisteminize bir miktar uygun tipte gaz verip tekrar vakum etmek anlamına gelir. Bu işlem sistemde kalacak hava ya da diğer gaz miktarının en az olma olasığı ile tanımlanabilir.

5-Sistemin gaz şarjı, Sisteme gaz vermeden önce tüm manifold hortumlarınızdaki havayı bir miktar gaz atarak alın. Aksi halde vakum ettiğiniz sisteme tekrar hava vermiş olursunuz. Sistemin likit hattına bağlı olan (İnce boru) hortumdan sistemin etiket değerindeki kadar gazı terazi ile verin. Bir süre sistem basınçlarının dengelenmesini bekleyin ve sistemi çalıştırın. Tüpünüzün üzerinde nasıl gaz verileceği yönünde uyarılar bulunur. Bunlara dikkat edin. R22 gazı sisteme ham gaz hem de likit olarak verilebilirken, R407C gazı kesinlikle likit verilmelidir. Bu durum orijinal tüplerin üzerinde ok işaretleri ile gösterilmektedir.

6-Etiketi olmayan dolayısı ile ne kadar şarj edeceğinizi bilmediğiniz cihazlara gaz şarjı yapmak, Bu durumda sistem stand-by pozisyonunda iken sisteme bir miktar likit hattından likit olarak gaz verin. Sisteminizi çalıştırın. Manometrenizden buharlaşma basıncı olan evoparotion sıcaklığını takip edin. Sistemde gözlemleme camı bulunuyor ise bu pencereden sistemi takip edin. Gaz eksik iken bu pencereden sürekli kabarcık geçtiğini göreceksiniz. Bu durum gaz eksikliğine işaret eder. Gaz vermeyi sürdürerek likit hattının sürekli olarak likit olmasını sağlayınız. Gaz verme işlemi tamamlandığında sanki hiç gaz geçmiyormuş gibi bu pencereyi şeffaf göreceksiniz. Sistem çalışırken diğer likit vanasından gaz verme ihtimaliniz çok düşüktür. Dolayısı ile sistem çalışır durumda tek gaz verebileceğiniz yer alçak basınç hattıdır. Bu vana gaz verirken sürekli gaz vermek yerine yavaşça likit gaz veriniz ki kompresör mekanik olarak zorlanmasın ve hasar görmesin.

klima servis adresi Online Klima Servis Talep Formu
klima servis adresi İletişim formu & adres & Kroki
klima servis adresi Çağrı Merkezi 876 0 888 www.klimaonarimservisi.com
Klima Servisi İstanbulKlima Bakım Servisi İstanbulKlima Montajı

Klima Onarım Servisi, klimasa.com tarafından önerilmektedir. Tüm istanbul ilçelerine klima servis hizmeti sunmaktayız.

servis bölgelerimizKlima Servis Bölgeleri

klima markalarıServis Klima Markaları

Google | ALEXA | Klima Servisi | XHTML | CSS
web tasarım seo Web Tasarım & SEO

İletişim & Kroki

Yakuplu Mah. Önder Cd. No.6
Beylikdüzü / İST - Askaya Klima
(0212) 876 0 888
0532 431 67 26 - 0530 313 67 26

klima servisi krokisi